Projektový půlden na "zdrávce"

Každý rok si Střední zdravotnická škola v Děčíně pro naše deváté ročníky připravuje program o první pomoci a celkově o našem zdraví.

Tento rok tomu nebylo jinak a i my jsme se minulý čtvrtek vydali na tuto školu podívat. O velké přestávce jsme se nasvačili a po svačině jsme mohli vyrazit. Když jsme dorazili, milá paní učitelka nám řekla úvod a vše k tomu, jak se máme ve škole chovat. Rozdělili jsme se do dvou skupin a mohli jsme vyrazit na prohlídku školy. Putování po škole bylo zábavné. Celkově jsme navštívili čtyři stanoviště. Na prvním z nich si pro nás dva studenti školy připravili přednášku o viru AIDS a HIV. O této nemoci my sice už hodně víme, ale tato přednáška byla tak podrobná, že jsme se dozvěděli i úplné detaily. Dále jsme pokračovali do informatiky, kde jsme elektronicky vyplnili test o první pomoci. Bylo tam spoustu věcí, které jsme nevěděli, ale teď už je víme a jsme za to rádi. Na další stanoviště jsme šli až do úplného sklepení, kde byl trenažer, na kterém jsme si všichni vyzkoušeli resuscitaci. Mohli jsme vidět, jestli jsme člověka stlačovali do správné hloubky a jakou úspěšnost jsme během resuscitace měli. Pak jsme si ještě řekli základy první pomoci, a jak se zachovat, když vidíme nějakého bezmocného člověka, což se bezpochyby vždycky hodí. Poslední a pro mě zároveň nejzáživnější stanoviště byla místnost plná figurín, obvazů a různých přístrojů. Tam nás paní učitelka společně se studenty naučila, jak správně obvázat vyvrknutý kotník, či zlomenou ruku. Měli jsme možnost změřit si hmotnost tuku v těle, anebo tlak. Tento den jsme si moc užili a naučili se spoustu nových věcí, díky kterým třeba jednou zachráníme lidský život.
Valentýna Jaborová, 9. B