Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

V letošním školním roce se do projektu zapojili také žáci naší školy.
Vytvořili jsme 5 týmů a za spolupráce s děčínským Domovem pro seniory, Domovem se zvláštním režimem na Kamenické ulici a s pamětníky z řad našich rodin jsme navštívili pamětníky, které jsme vyzpovídali. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen ze života jednotlivých seniorů, ale i podrobnosti o době, ve které strávili dětství a produktivní život. Mnohé příběhy nás dojaly.
Součástí projektu byl workshop na UJEP, kde jsme se seznámili s tím, jak historici zkoumají prameny, či jak zpracovat vzpomínky pamětníků.
Odměnou pro zapojené žáky byla exkurze v České televizi, kde jsme se mohli seznámit s fungováním tohoto veřejnoprávního média, a zhlédli jsme dokonce i samotné natáčení.
Vítězný tým, kterému se podařilo nejlépe vzpomínky pamětníka zpracovat, na konci května prezentoval svou práci na UJEP. A nutno podotknout, že skupina ve složení Eliška Kateřina Šubotníková, Karolína Haklová, Petra Janečková, Matěj Konyárik a Marián Vičík pod odborným vedením Mgr. Michaely Sekavcové nadchla přítomné publikum svým poutavě pojatým vystoupením a my jim velice děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy. Vřele také děkujeme našemu pamětníkovi, panu Pavlu Novákovi, bez jehož ochoty a výborné spolupráce na projektu by naše dílo nemohlo vzniknout.
Odnášíme si spoustu skvělých a poučných zážitků a ve všech z nás zůstane projekt nesmazatelně zapsán.

Fotografie ve fotogalerii zde