Návrat lososů

Dne 12. 10. 2017 se žáci 7.B zúčastnili reintrodukčního programu Návrat lososů, který si klade za cíl navrácení lososa obecného do naší přírody, a v rámci kterého pomohli naši žáci s vypouštěním mladých, asi 10 cm velkých, lososů do řeky Kamenice poblíž Dolského mlýna.

Tento program běží již několik let a vypouštění lososů je prováděno v těchto místech pravidelně a to vždy na jaře a na podzim. Ryby vypouštěné v rámci programu jsou nakoupeny z německé farmy. Ochránci přírody je dovezli na místo akce v pytlích po tisícovkách kusů, samotnému vypouštění předcházela lososů aklimatizace na teplotu vody v řece. Pytle s mladými rybami se musely ponechat položené v řece přibližně 15 minut, aby ryby neutrpěly teplotní šok. Poté následovalo samotné vypouštění lososů do Kamenice, se kterým žáci pomáhali. Každý účastník dostal do svého kyblíku několik desítek lososů, které pak pomocí akvaristické síťky z kyblíku vypouštěl do klidných partií řeky, kde si mladé rybky rychle hledaly úkryt. Naši žáci společně s žáky základní školy Březová takto během dvou hodin vypustili do řeky na 10 000 lososů, z nichž se v dospělosti vrátí z moře zpět do Kamenice pouze zlomek. Navrácení vyhubeného druhu tak vyžaduje spoustu úsilí a času. Jsme rádi, že jsme ochranářům mohli s vypouštěním lososů pomoci a snad tak přispět k jejich návratu do přírody České republiky.

Mgr. Bartoňová, Ing. Chovanec

Více obrázků ve školní fotogalerii - zde.