Fantastický basketbalový úspěch! Jsme vicemistry republiky!

Letošní veleúspěšné tažení basketbalovou Junior NBA zakončili naši mladí baskeťáci ziskem stříbrných medailí ve Velkém finále.

To se konalo za účasti osmi nejlepších školních týmů z celé republiky v krásné basketbalové hale Královka na pražské Letné ve dnech 6. – 7. 12. Ve středu 6. 12. byly na programu nejprve čtvrtfinálové zápasy. Vítězné týmy pak měly mít na středečním programu ještě semifinálová klání, prohrané týmy zápasy o konečné umístění. Pouze semifinalisté pak měli zajištěn nocleh v hotelu Energie a jistotu čtvrtečních zápasů o medaile, prohrané čtvrtfinalisty čekala smutná cesta domů.

Do čtvrtfinále jsme byli nasazeni z druhého místa League West a soupeřem nám tak byl třetí celek z League East – ZŠ Slovenská Zlín. Zápas se hrál bohužel v tréninkové hale a tak nebyl živě vysílán.  A to bylo možná dobře, protože to byl asi náš nejhorší výkon v celé soutěži. Zřejmě vinou velké nervozity z důležitosti utkání byl plný zbytečných ztrát a neproměněných střeleckých pokusů. Naštěstí jsme alespoň dobře bránili a po výsledku 32:22 tak proklouzli do vysněného semifinále.

V něm nás čekalo děčínské derby, soupeřem nám totiž byla ZŠ Dr. Tyrše v barvách Memphis Grizzlies, které prošla do semifinále po neskutečném obratu proti havířovské Indianě Pacers. To táhla především dvojice Houška – Houška, otec v roli trenéra a syn v roli hlavní opory. Na zápas jsme se výborně takticky připravili a Vrchličáku jsme po povedeném výkonu dovolili vsítit nejméně bodů v sezóně. Po vítězství 52:16 jsme si ale hlavně zajistili finále a medailovou jistotu.

Finálový zápas proti favorizovanému Zďáru nad Sázavou (Phoenix Suns) jsme nezačali dobře a v prvních třech čtvrtinách jsme tahali za kratší konec. Bohužel jsme neproměňovali z jasných střeleckých pozic a nepadaly nám ani trestné hody. Do poslední čtvrtiny jsme si dali jasný cíl – vyhrát alespoň jednu čtvrtinu. To se po dobrém výkonu povedlo, celkovou porážku 42:61 jsme ale odvrátit nedokázali. Zklamání z prohry tak bylo menší, navíc jsme si už před zápasem řekli v šatně, jakého úspěchu jsme dosáhli a jak si ho chceme užít!!!

Po medailových úspěších ve florbalu je tak basketbal dalším sportovním odvětvím, ve kterém jsme se dokázali prosadit až na medailové stupně v republikovém finále.

Týmový úspěch navíc podpořil i zisk dvou individuálních ocenění – do All Stars pětky celého turnaje byl vybrán „Přéma“ Strnad a MVP celého turnaje se stal Patrik Švarc.

Velké poděkování patří také přítomným fandícím rodičům, panu řediteli a jeho zástupkyni, kteří dorazili náš tým také podpořit, panu Primusovi za chutné občerstvení a našemu řidiči Ivanovi. A samozřejmě také asistentovi trenéra, Vojtovi Strnadovi z 8. A.

Všem hráčům a hráčkám velký dík za skvělou reprezentaci školy, města a děčínského basketbalového klubu.

Sestava: Švarc, Strnad, Šulc M., Svoboda, Primus, Semirád, Fišer, Chotětický, Nehasil, Šulc O., Polák, Jelínková, Hamplová, Foldynová