O-smáci na Mariánské louce

Orientační sporty u nás ve škole. Projektový den ve škole spolu s KOB Děčín.

Začalo to hned ráno. Třída 8.A ve sportovním se sešla v učebně u prezentace. Martin z klubu orientačního běhu Děčín (KOB Děčín) nás seznámil s tím, co to jsou vlastně orientační sporty. V přednášce jsme se dozvěděli, co je třeba k orientačním sportům. Světe div se - není to jen fyzička, ale je to i hlava. Ideální je vše skloubit dohromady a pak se dá i vyhrávat. Prezentace s praktickými ukázkami nás naladila na to, co nás mělo čekat venku na Mariánské louce. Ve zkratce se dá říci, že správně zorientovaná mapa a znalost mojí pozice v ní je klíčová dovednost, která mne může dovést k úspěchu.

Krátký přesun na Mariánskou louku a je to tady. Orientační běh v terénu a hned sprint. Naštěstí rovinka a žádné překonávání vrstevnic. Snad to bude pohoda. U některých strach v očích a prosby, zda mohou běžet ve dvou, ve třech, ve čtyřech. Nekompromisní NE a šlo se na rozcvičku. Trochu se rozehřát, protáhnout. Ranní rosa krásně promočila sportovní obuv. Prima začátek.

Martin předal další praktické informace o čipech, nulování, startování a organizační pokyny ke startu. Všichni doufali, že až se rozběhne první, tak všichni další hurá za ním a je hotovo jedeme "ve vláčku". Vzápětí ale pochopili, proč se tam na zemi válela u startu velká molitanová kostka. Martin si na nás připravil 6 varint tras a ta se těsně před startem losovala. Žádný vláček, ale pořádný orienťáček. Po chvíli jsme už všichni zaplnili Mariánskou louku a běhali, hledali, bloudili a pípali - teda čipy. Nejrychlejší do 12 minut, pomalejší prostě jen později, ale všichni spokojeni. Začalo to bavit. Sluníčko na nás konečně začalo svítit, ale z nás už se kouřilo. V cíli po odpípnutí čipu hned výsledky z tiskárny a černé na bílém, co jsem nedal. Nešlo to uhádat.

Trochu odpočinet, nabrat sil a pak Osmisměrka. Že by pohoda nad křížovkou? Ne. Martin nás zase rozházel po Mariánce. Rozděleni tentokrát do týmů. Po louce se tedy rozběhli Ostří křeni, Tvrdí celeráci, Oloupaný banáni, Učesaný brokolice, Barevný papriky. Tentokrát v zábavné aktivitě, kdy jsme pomocí kontrol na trati skládali názvy zvířat a tak získávali body. Vlk byl raz dva, za tři body. Tygr taky pohoda, za čtyři. Ale orangutan a nosorožec. To se člověk opravdu zapotil, ale co neudělat pro tolik bodů. Někteří do cíle donesli třeba zvíře jako Vevrka, Medvem a podobně. To si ovšem vyslechli nekompromisní - "Neuznávám, znova". Rekordmanem byl nejmenovaný běžec, méně orienťák, s Medvědem až NAPOČTVRTÉ. Ale dal to. Své oběti měli i nevymazané čipy. Někteří by mohli vyprávět.

Na závěr jsme se dozvěděli, kdo že se dostal na bednu. Ale o to celkem úplně nešlo. Důležité bylo, že jsme strávili prima dopoledne s prima sportem. Vyzkoušeli jsme si jaké to je běhat podle mapy a "pípnout" si kontrolu, jak těžký dokáže být medvěd a že hlava a fyzička dohromady je cesta k úspěchu.

Kdo se chce pokochat výsledky, případně mrknout na stránky klubu orientačního běhu v Děčíně, tak ZDE je prosím možnost.

Kdo chce vidět O-smáky v akci tak ZDE.

Informace pro ostatní - určitě to nebylo naposledy, co se na Mariánce objevili O-smáci.

Zápis online 2024

Odkaz na online zápis 2021