Deváťáci navštívili děčínský zámek

V tomto týdnu se deváté ročníky vydaly na děčínský zámek, aby zde zhlédly výstavu o židovství, o tom, jak se Židům žilo a jaké byly jejich osudy.

Prováděla nás tam moc milá paní, která nám zadala pracovní list. Na výstavě bylo několik panelů a knih, které nám měly pomoci s vypracováním. Například jsme se dozvěděli, že Židé v Čechách museli nosit na oblečení žlutou hvězdu od roku 1941, nebo že židovské hvězdě se říkalo „Davidova“. Také nám řekla, že Alfred Hirsch učil děti v koncentračním táboře číst, psát, počítat atd. A připomněla nám, že 27. leden byl vyhlášen Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Tento den má připomenout utrpení milionů nevinných obětí druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).

Výstava byla moc poutavá a o židovství jsme zjistili mnoho nových zajímavých informací.

Adéla Janů, školní žákovská redakce

Zápis online 2024