TMA PŘEDE MNOU, TMA ZA MNOU

V úterý 14. 11. se třída 5. A. zúčastnila akce Tma přede mnou, tma za mnou. Děti si mohly vyzkoušet být jako nevidomí a zrakově postižení lidé.

Celým devadesátiminutovým programem nás prováděla paní Petra Nedvědová, celý projekt vymyslela spolu s pracovníky zámku. Program se odehrával v největším sále Děčínského zámku, což je knihovní sál. V sále byly připraveny společenské hry a několik pomůcek, které pomáhají nevidomým usnadnit život. Za devět dní se akce zúčastnilo až čtyři sta dětí, které přijely nejen z Děčína, ale také z Dubnice a Varnsdorfu. Paní průvodkyně nám pověděla něco o nevidomých lidech, že píší Braillovým písmem, které se skládá ze šesti bodů, ale také mohou hrát různé společenské hry (člověče nezlob se, piškvorky,…), jak se pohybují s bílou slepeckou holí a jak jim můžeme pomoci. Děti si daly na oči šátky, aby si připadaly jako slepci a rozdělily se do čtyř skupin.

Na prvním stanovišti si mohly děti vyzkoušet psaní svého křestního jména na psacím stroji pro nevidomé, ukázali nám omalovánky, slabikář, kde je vyražený obrázek a vedle nápis Braillovým písmem. Poté jsme se přesunuli na druhé stanoviště, kde jsme si vyzkoušeli nalévání vody do sklenice s přístrojem, který upozorňuje, aby slepci nepřelili vodu ze sklenice. Na třetím stanovišti jsme vyzkoušeli postavit maják, poznávat tvary vytištěné na kartonu, rozdíly mezi obrázky, kostky naplněné sypkým materiálem a museli najít stejnou dvojici. A na posledním stanovišti jsme si vyzkoušeli chůzi s bílou slepeckou holí a házení míčku. Na konci děti dostaly malou odměnu (sušenku, záložku s Braillovým písmem, tabulku písma na nástěnku do třídy a příručku správného kontaktu s nevidomými a slabozrakými lidmi). Celý projekt se nám moc líbil a rádi bychom se zúčastnili další akce na Děčínském zámku.

Pekárková Natálie, Štumpfová Miriam

Více obrázků ve školní fotogalerii - zde.