Projekt Tajný život města

Tým naší školy zapojen do projektu, který pomůže mapovat okolí školy.

Žáci a učitelé naší školy se stali součástí projektu, který umožňuje aplikování informačních technologií ve výuce. Využíváme badatelsky orientované výuky k poznávání okolí školy a sledování biodiverzity.

Projekt vznikl za podpory skupiny Veolia, hnutí Tereza a hnutí Živica. Zapojeno je 50 škol z ČR a 50 škol ze SR. Projekt potrvá po dobu 2 let.

Rok první (2016 - 2017)

Škola byla přihlášena do projektu a následně vybrána. V průběhu podzimu byl vytvářen realizační tým ve složení učitel a žáci předmětu výzkumy v přírodních vědách. Náplní tohoto předmětu je právě průzkum okolí školy a jeho monitorování. Každoročně se žáci zabývají vodními toky v okolí, sledujeme jejich kvalitu (projekt Globe), mikroskopujeme (odběry vzorků), provádíme laboratorní práce (určujeme vodní druhy - biodiverzita), průběžně hodnotíme změny v průběhu roku, zaměřujeme se na nakládání s odpadem ve městě, popisujeme kulturní krajinu, hodnotíme funkci města pro obyvatele, pracujeme s mapami, vytváříme modely vlastního města, zajímá nás funkce zeleně ve městě apod. Tento projekt byl pro naši skupinu naprosto ideální.

Žáci se seznámili s projektem a čekalo nás hlubší zasvěcení do projektu. Pan učitel se účastnil v Praze (Toulcův Dvůr) třídenního semináře, kde byl s projektem obeznámen do podrobností.

• Náplní semináře bylo:
    • zástupci hnutí Tereza nás učili, jak na badatelsky orientovanou výuku (učitelé si hráli)
    • přednáška (Jiří Sádlo - městský, příměstský ekosystém a jak jej monitorovat)
    • seznámení se s kolegy z ostatních škol
    • setkání se zástupci hnutí Živica (kolegové ze Slovenska)
    • získání tabletů (každá škola v projektu získala pro realizaci 4 ks tabletů pro děti)
    • získat dovednost v ovládání aplikace PlantNET (volně stažitelná aplikace)
    • práce v terénu s tabletem a aplikací
    • seznámení se s harmonogramem projektu

Po absolvování semináře jsme se do toho pustili. Důležité bylo osvojit si nejprve ovládání aplikace a vytvořit společný postup.

Koncem března nás čekalo setkání s kolegy a žáky ze Severočeského kraje. Setkání proběhlo v Ústí nad Labem. Popovídali jsme si o průběhu projektu na jednotlivých školách, vyzkoušeli jsme si prakticky práci v terénu i s tablety a programem, děti aplikovaly znalosti z badatelsky orientované výuky.

Po osvojení dovedností došlo na první představování práce kolegům a dětem. Ohlas byl velký a skloubení telefonů, tabletů, mobilní aplikace, práce v terénu děti prostě baví.

A pak ještě bonbonek v podobě natočení videa, které bude aplikaci vtipně doplňovat a zároveň. Bylo s tím dost práce, ale snad se povedlo. Posuďte sami. video (prosím zapnout titulky)

V příštím roce nás čeká předávání znalostí dětem a učitelům, podobně jako jsme si osvojovali práci s aplikací my sami. Určitě budeme chtít dát projektu i novou náplň v podobě nových aktivit pro první stupeň, případně zapojení tohoto projektu do některého z našich školních projektů (Den Země, Pohádkový les, Branný den apod.)

Pokračováním v projektu získáme další 4 tablety a práce bude zase o dost lehčí.

Pokud máte zájem s aplikací pracovat můžete si ji stáhnout zde.

Pokud chcete získat více informací o projektu navštivte stránky hnutí Tereza zaměřené na projekt.

Fotogalerie školy

Poslední videa školy